Warszawa

 Białołęcki Ośrodek Kultury vG1
 ul. Vincenta van Gogha 1

 09.09.2023

 19:00
 

Marcin Wasilewski Trio łączy wielką jazzową tradycję i nowoczesność, w kluczowej dla współczesnego jazzu i także ogromnie wymagającej formule fortepianowego trio, a jednocześnie potrafi znaleźć w jej obrębie swój własny rozpoznawalny głos.

To także jeden z najbardziej konsekwentnie rozwijających się zespołów polskiej sceny, otwarty na inspiracje otaczającą ich muzyką i przekuwający je we własny język muzycznej wypowiedzi. Uznawana jest za jedną z najwybitniejszych i unikatowych formacji jazzowych swojego pokolenia, cieszy się uznaniem zarówno na scenie krajowej, jak i zagranicznej.

W 2014 roku zespół obchodzi 20 rocznicę istnienia w niezmienionym składzie. Jego historia sięga jednak 1990 roku. Wówczas powstała formacja Simple Acoustic Trio złożona z uczniów liceum muzycznego w Koszalinie. Na scenie zadebiutowali rok później. Niemal od samego początku zespół zaznaczał swoją obecność na scenie zbierając najbardziej prestiżowe nagrody zarówno w Polsce jak i za jej granicami. W 1994 roku do składu dołączył jako ostatni, perkusista Michał Miśkiewicz, syn słynnego jazzowego saksofonisty Henryka Miśkiewicza. Od tego momentu formacja działa jako kompletny band niepoddający się żadnym personalnym zawirowaniom.

W 1996 roku Simple Acoustic Trio miało już na swoim koncie pierwszą płytę autorską (do dziś wydali ich siedem). Na sklepowe półki nakładem krakowskiej firmy Gowi Records trafiła w 1995 roku płyta "Komeda" i stała się jednym z najgłośniej komentowanych debiutów tamtych lat. Album w całości wypełniony był kompozycjami pióra ojca polskiego jazzu Krzysztofa Komedy. Zarówno krytyka, jak i publiczność dostrzegła w młodej grupie już nie interpretatorów historycznego dorobku polskiego jazzu, ale także jej twórczych kontynuatorów i upatrywać zaczęła w zespole jednej z największych nadziei polskiego jazzu. Wkrótce też muzyką grupy zainteresował się sam Tomasz Stańko. W końcu lat 90. poszukiwał dla siebie kolejnego kwartetowego składu, który tak jak kiedyś grupa z Bobo Stensonem - fortepian, Andersem Jorminem - kontrabas i legendą brytyjskiej sceny Tonym Oxleyem w pełni oddawałby jego artystyczne zamiary. Spotkanie z Tomaszem Stańką było punktem zwrotnym w karierze tria. W jednym z wywiadów słynny trębacz tak komplementował młodszych kolegów: "W całej historii polskiego jazzu nie było takiej grupy jak oni".

Współpraca z Tomaszem Stańką formalnie rozpoczęła się na przełomie 1999 i 2000 roku, poprzedzały ją jednak okazjonalne muzyczne spotkania Stańki i Wasilewskiego na scenie, jak wspólny koncert podczas Jazz Jamboree 98, kiedy to trębacz wystąpił z gościem specjalnym Johnem Surmanem czy krótkie zastępstwo Wasilewskiego za Bobo Stensona w zespole Stańki stworzonym z okazji nagrania słynnej płyty "Litania". Wkrótce jednak i Marcin Wasilewski i pozostali muzycy Simple Acoustic Trio stali się regularnymi współpracownikami najsłynniejszego polskiego jazzmana. Razem stworzyli nienagannie działający tzw. working band, a Stańko poprowadził, wciąż bardzo młodych muzyków, wprost do jednej z najważniejszych na świecie oficyn wydawniczych, monachijskiej ECM. Wspólnie ze Stańką nagrali dla niej trzy płyty "Soul Of Things" (2002), "Suspended Night" (2004) i "Lontano" (2006). Trzykrotnie też odbyli tournee po Stanach Zjednoczonych, grając na najbardziej prestiżowych scenach USA, m.in. "Blues Alley" w Waszyngtonie, Merkin Hall oraz "Birdland" w Nowym Jorku, San Francisco Jazz Festiwal oraz Earshot Jazz Festiwal w Seattle. Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz są najdłużej grającymi z trębaczem muzykami w całej jego artystycznej karierze.

Z czasem o nazwie Simple Acoustic Trio robiło się coraz ciszej, niemniej kariera jej członków nabierać zaczęła coraz większego impetu. Ostatnią płytę pod starą nazwą nagrali w maju 2000 roku. Album zatytułowany był "Habanera" i wydała go inna krakowska oficyna wydawnicza Not Two Records. Jako samodzielnie działająca grupa powrócili na scenę dopiero pięć lat później, ale za to w prawdziwie wielkim stylu, albumem "Trio" wydanym, podobnie jak sesje kwartetu Tomasza Stańki, przez słynną ECM Records Dzisiaj z wielkim powodzeniem i niezaprzeczalnymi sukcesami działają już pod nazwą Marcin Wasilewski Trio. W dalszym ciągu też nagrywają pod okiem Manferda EIchera i mają na swoim koncie dwie płyty "January" (2008) oraz i "Faithfull" (2011). Była to pierwsza płyta, na wydanie której ECM udzieliła licencji wydawniczej swojemu oficjalnemu dystrybutorowi w Polsce. Album okazał się sukcesem zarówno pod względem artystycznym, jak i komercyjnym. Zebrał znakomite recenzje krytyków muzycznych, został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność podczas koncertów w Polsce i za granicą. W końcu też zdobył status podwójnie platynowej płyty.

Od chwili powstania grupa zaznaczyła swoją pozycję ogromną ilością nagród w tym laurów polskiej akademii muzycznej Fryderyk. W 2010 roku trio Wasilewskiego zwyciężyło w dorocznej ankiecie czytelników magazynu Jazz Forum jako najlepsza formacja akustyczna w Polsce, zdobywając niemal dwa razy tyle głosów co kwintet Tomasza Stańki. To wynik znamienny, gdyż jeszcze trzy lata wcześniej trio Wasilewskiego stanowiło część kwartetu Tomasza Stańki.

W toku swej 20 letniej aktywności scenicznej muzycy tria zarówno jako zespół, jak i oddzielnie współpracowali z całą plejadą jazzowych znakomitości zarówno sceny polskiej z Tomaszem Szukalskim, Piotrem Wojtasikiem, Michałem Urbaniakiem, Januszem Muniakiem oraz Henrykiem Miśkiewiczem na czele. Mili również okazję współpracować z gwiazdami areny międzynarodowej. Wielokrotnie zapraszani byli do udziału w międzynarodowych projektach występując u boku takich gwiazd światowego jazzu jak Dino Saluzzi, Palle Danielson, Jon Christensen, Arild Andersen, Bernt Rosengren, John Surman, Bobo Stenson, Manu Katche, Gianluigi Trovesi, czy Jan Garbarek, Arthur Blythe i Joe Lovano.

Autor: Maciej Karłowski, marzec 2013

CZYTAJ WIĘCEJ